14 RT@TC - 7/14/2014                              
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 9-10 100 SC Meter IM
===============================================================================
2014RT Recor:   1:24.50   6/10/2012 Kate Farmer                                
                1:31.61  XX
                1:38.42  X
                1:55.00  QUA
                1:55.00  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Cortright, Beth Ann       10 TC                   1:26.71    1:27.31 XX     
R - Division  
  1 Mortimer, Ella            10 TC                   1:44.27    1:45.10 QUA    
  2 Case, Rynn                 9 TC                   1:51.28    1:50.41 QUA    
  3 Young, Lora                9 TC                   1:50.82    1:54.49 QUA    
  4 Payne, Ann Haden           9 Ridgetop             1:55.00    2:05.64 N      
  5 Cassidy, Maddie           10 Ridgetop             1:55.00    2:09.93 N      
N - Division  
  1 Van Lenten, Lucy          10 TC                   1:59.79    2:00.21 N      
  2 Mollenauer, Kelly         10 TC                   2:07.91    2:02.04 N      
  3 Roth, Reagan               9 TC                   2:04.60    2:14.87 N      
  4 Burnside, Camilla         10 Ridgetop             2:20.48    2:16.72 N      
 -- Davis, Ella                9 Ridgetop                  NT         DQ        
 
Event 3  Boys 9-10 100 SC Meter IM
===============================================================================
2014RT Recor:   1:23.78   7/29/2010 Hank Holland                               
                1:31.21  XX
                1:40.60  X
                1:55.00  QUA
                1:55.00  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Kurz, William              9 Ridgetop             1:38.11    1:34.75 X      
R - Division  
  1 Shepherd, Parker          10 Ridgetop             1:48.07    1:42.83 QUA    
  2 Schwartz, Hayden           9 Ridgetop             1:43.52    1:49.31 QUA    
  3 McCabe, Matthew           10 TC                   1:49.85    1:54.09 QUA    
N - Division  
  1 Vithoulkas, Andrew        10 TC                   2:00.79    1:53.72 QUA+   
  2 Hart, Roger               10 Ridgetop             1:56.71    1:55.38 N      
 -- Bernhardt, Andrew          9 TC                   2:10.48         DQ        
 
Event 4  Girls 11-12 100 SC Meter IM
===============================================================================
2014RT Recor:   1:16.28   7/28/2011 Zoe Trenz                                  
                1:20.88  XX
                1:26.48  X
                1:38.88  QUA
                1:38.88  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Farmer, Kate              12 Ridgetop             1:16.92    1:16.74 XX     
X - Division  
  1 Blaha, Kayla              11 TC                   1:24.63    1:24.67 X      
  2 Andrews, Maddie           12 Ridgetop             1:24.29    1:24.75 X      
  3 Mortimer, Emily           12 TC                   1:25.95    1:27.55 QUA    
R - Division  
  1 Speck, Lucie              11 Ridgetop             1:38.31    1:32.27 QUA    
  2 Diederich, Jude           12 TC                   1:38.88    1:41.88 N      
  3 Bowman, Mollie            11 Ridgetop             1:38.88    1:44.06 N      
  4 Quick, Nicole             12 TC                   1:38.88    1:45.94 N      
  5 Zerkin, Elena             11 Ridgetop             1:38.88    1:51.08 N      
  6 Heinen, Mary Caroline     11 TC                   1:38.88    1:54.19 N      
N - Division  
  1 Roth, Julia               12 TC                   1:40.97    1:38.60 QUA+   
  2 Densley, Emma             11 TC                   1:43.91    1:46.81 N      
  3 Cornwell, Alex            11 TC                   1:44.94    1:50.34 N      
  4 Wright, Victoria          12 Ridgetop             1:55.41    1:57.49 N      
  5 Pugh, Reese               11 Ridgetop             2:06.54    2:09.34 N      
 -- Mahan, Neiley             12 Ridgetop             2:20.31         DQ        
 
Event 5  Boys 11-12 100 SC Meter IM
===============================================================================
2014RT Recor:   1:13.31   7/26/2012 Hank Holland                               
                1:20.69  XX
                1:28.47  X
                1:40.37  QUA
                1:40.37  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Thurston, Bridger         12 TC                   1:22.13    1:24.12 X      
R - Division  
  1 Cohn, Logan               11 Ridgetop             1:34.87    1:32.03 QUA    
  2 Lanois, Colter            11 TC                   1:40.12    1:35.41 QUA    
  3 Guarnieri, Gus            11 TC                   1:40.37    1:49.31 N      
N - Division  
  1 Jacoby, Caleb             12 TC                   1:40.55    1:44.29 N      
  2 Weippert, Harrison        11 TC                   1:47.00    1:53.89 N      
  3 Davis, Jack               11 Ridgetop                  NT    1:57.91 N      
  4 Burnside, Matthew         11 Ridgetop                  NT    2:09.43 N      
 
Event 6  Girls 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
2014RT Recor:   1:11.89   7/25/2013 Zoe Trenz                                  
                1:17.17  XX
                1:22.26  X
                1:33.08  QUA
                1:33.08  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Edwards, Grace            13 TC                   1:15.40    1:16.13 XX     
  2 Cortright, Clair          14 TC                   1:14.59    1:16.67 XX     
X - Division  
  1 Shotwell, Kate            14 TC                   1:19.28    1:19.75 X      
  2 Biltz, Schuyler           14 Ridgetop             1:20.19    1:19.85 X      
  3 Van Lenten, Laney         13 TC                   1:19.45    1:20.21 X      
  4 Pilc, Emily               14 Ridgetop             1:20.59    1:21.87 X      
R - Division  
  1 Young, Kara               13 TC                   1:30.37    1:30.80 QUA    
N - Division  
  1 Cornwell, Abby            13 TC                   1:34.66    1:36.47 N      
  2 Guarnieri, Isabella       13 TC                   1:41.56    1:41.47 N      
  3 Case, Madison             13 TC                   1:42.14    1:44.25 N      
 
Event 7  Boys 13-14 100 SC Meter IM
===============================================================================
2014RT Recor:   1:07.85   7/26/2007 Andrew Strait                              
                1:12.46  XX
                1:18.94  X
                1:29.48  QUA
                1:29.48  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
R - Division  
  1 Fenster, Casey            14 Ridgetop             1:29.48    1:26.91 QUA    
  2 Pilc, Charlie             13 Ridgetop             1:29.04    1:30.07 N      
  3 Kite, Garrett             13 TC                   1:29.48    1:41.88 N      
N - Division  
  1 Vithoulkas, John          13 TC                   1:33.76    1:35.20 N      
  2 Hinkle, Patrick           13 Ridgetop             1:58.89    1:48.03 N      
  3 Phelps, Harry             13 TC                   1:58.53    1:50.82 N      
 
Event 8  Girls 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
2014RT Recor:   1:12.82   7/20/2004 Ellie Saunders                             
                1:15.20  XX
                1:18.69  X
                1:28.46  QUA
                1:28.46  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Trenz, Zoe                15 Ridgetop             1:11.89    1:14.49 XX     
X - Division  
  1 Edwards, Elizabeth        16 TC                   1:18.17    1:19.57 QUA    
  2 Buckley, Hannah           18 TC                   1:17.95    1:19.79 QUA    
  3 Ogden, Ryley              15 Ridgetop             1:18.47    1:20.00 QUA    
R - Division  
  1 Phelps, Emma              15 TC                   1:21.38    1:23.32 QUA    
  2 Young, Genevieve          16 TC                   1:26.14    1:27.60 QUA    
  3 Leino, Ana                17 Ridgetop             1:27.28    1:27.87 QUA    
N - Division  
  1 Hinkle, Ellie             15 Ridgetop             1:42.68    1:39.84 N      
  2 Diederich, Mariah         15 TC                   1:38.60    1:39.93 N      
  3 Ezzelle, Elizabeth        17 TC                   1:46.60    1:49.67 N      
 
Event 9  Boys 15-18 100 SC Meter IM
===============================================================================
2014RT Recor:   57.46   7/28/2011 Andrew Strait                                
              1:06.52  XX
              1:10.82  X
              1:19.01  QUA
              1:19.01  R
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Fenster, Colin            17 Ridgetop             1:05.43    1:11.22 QUA    
R - Division  
  1 Beirne, Jonathan          18 TC                   1:13.53    1:17.16 QUA    
  2 Green, Mitchell           16 Ridgetop             1:19.01    1:22.46 N      
  3 Hughes, Spencer           18 TC                   1:19.01    1:22.81 N      
 -- Cozens, Christian         18 TC                   1:17.49         DQ        
N - Division  
  1 Stuckey, Ryan             18 TC                   1:19.41    1:19.49 N      
  2 Gunter, Chad              18 TC                   1:22.47    1:24.12 N      
  3 Given, Charles            17 Ridgetop             1:37.95    1:33.22 N      
 
Event 10  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   17.44   7/29/2010 Kate Farmer                                  
                18.39  XX
                19.89  X
                23.80  R
                28.49  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
R - Division  
  1 Allen, Emory               7 TC                     21.32      20.18 R      
  2 Doerfler, Adelaide         8 TC                     21.17      21.75 R      
  3 Jacoby, Maggie             8 TC                     23.48      22.92 R      
  4 Sleman, Molly              6 Ridgetop               23.64      23.40 R      
  5 Holland, Finley            8 Ridgetop               22.81      24.81 QUA    
N - Division  
  1 Robinson, Ellie Grace      8 Ridgetop               24.17      22.90 R+     
  2 Wilson, Georgia            8 Ridgetop               25.42      24.12 QUA    
  3 Walsh, Kelsey              8 Ridgetop               25.62      24.89 QUA    
  4 Gresham, Elise             8 Ridgetop               26.10      25.85 QUA    
  5 Sutten, Grace              8 Ridgetop               25.23      25.92 QUA    
  6 Mahan, Hannah              8 Ridgetop               26.10      26.47 QUA    
  7 Schwartz, Cameron          6 Ridgetop               26.28      26.84 QUA    
  8 Davis, Addison             7 TC                     29.65      27.75 QUA+   
  9 Bradshaw, Madison          8 Ridgetop               26.59      27.84 QUA    
 10 Swistock, Mattingly        8 TC                     32.56      28.37 QUA+   
 11 Berry, Maille              5 TC                     32.30      29.31 N      
 12 Torrence, Ellie            8 Ridgetop               30.60      29.40 N      
 13 Shepherd, Amelie           7 TC                     33.63      29.54 N      
 14 Birdsong, Ella             7 TC                     30.82      30.04 N      
 15 Doerfler, Millie           7 TC                     27.58      30.25 N      
 16 Jebo, Campbell             8 Ridgetop               28.00      31.00 N      
 17 Godard, Isabella           6 TC                     33.67      32.37 N      
 18 Kite, Mae                  8 TC                     30.87      32.41 N      
 19 Norton, Vivian             7 Ridgetop               32.18      32.48 N      
 20 Torrence, Riley            7 Ridgetop               34.61      33.35 N      
 21 Stoudt, Natalie            7 Ridgetop               33.31      34.49 N      
 22 Fredrick, Stella           7 Ridgetop               36.59      36.32 N      
 23 Jones, Riley               6 TC                     41.37      37.97 N      
 24 Spalding, Betsy            5 Ridgetop                  NT      38.11 N      
 25 Swistock, Ginger           6 TC                     37.64      40.10 N      
 26 Wiggins, Ava               7 TC                     37.71      40.37 N      
 27 Torrence, Carter           4 Ridgetop               49.26      49.84 N      
 28 Bernhardt, Darby           5 TC                   1:10.75      59.52 N      
 
Event 11  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   16.63   6/30/2008 Hank Holland                                 
                18.45  XX
                19.78  X
                23.50  R
                28.50  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Wilks, R. Hayes            7 TC                     18.16      18.81 X      
R - Division  
  1 Andrews, Owen              8 Ridgetop               20.89      19.76 X+     
  2 Weippert, Andrew           7 TC                     21.81      20.84 R      
  3 Winters, Nate              8 Ridgetop               23.21      21.90 R      
  4 Cassidy, Aidan             7 Ridgetop               21.57      22.57 R      
  5 Ryan, Luke                 7 TC                     23.50      32.95 N      
  6 Cornwell, Grant            8 TC                     23.50    1:16.43 N      
N - Division  
  1 Spalding, Carter           8 Ridgetop               28.16      24.94 QUA    
  2 Jacoby, Colton             7 TC                     25.11      24.97 QUA    
  3 Robinson, Briggs           6 Ridgetop               26.99      25.12 QUA    
  4 Jones, Floyd               8 Ridgetop               24.21      25.59 QUA    
  5 Hearn, Chet                7 TC                     25.35      27.15 QUA    
  6 Sundberg, Paul             6 Ridgetop               28.94      28.42 QUA+   
  7 Mollenauer, Drew           8 TC                     26.38      29.03 N      
  8 Birdsong, William          7 TC                     32.75      31.69 N      
  9 Travers, Callen            7 TC                     26.91      32.50 N      
 10 Winters, Reid              6 Ridgetop               31.42      33.17 N      
 11 Sheldon, Mason             6 TC                     35.88      35.56 N      
 12 Roberts, Nathanael         6 Ridgetop               33.31      35.80 N      
 13 Herber, Michael            6 TC                     35.41      35.88 N      
 14 Sutten, William            6 Ridgetop               36.76      36.51 N      
 15 Travers, Gavin             5 TC                     47.25      37.90 N      
 16 Cornwell, Denton           7 TC                     39.62      39.17 N      
 17 Jones, Reed                5 Ridgetop               41.02      41.24 N      
 18 Read, Trevor               6 TC                     39.18      42.41 N      
 19 Burnside, Hayes            6 Ridgetop               48.15      46.45 N      
 20 Walsh, Patrick             6 Ridgetop                  NT      51.56 N      
 21 Willis, Ben                7 Ridgetop             1:03.00      58.57 N      
 22 Edwards, Reid              5 Ridgetop             1:26.64    1:01.89 N      
 23 Jebo, Thomas               5 Ridgetop             1:36.62    1:45.59 N      
 
Event 12  Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   31.96   7/27/2012 Kate Farmer                                  
                36.12  XX
                38.15  X
                43.15  R
                49.02  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Cortright, Beth Ann       10 TC                     35.19      35.59 XX     
R - Division  
  1 Mortimer, Ella            10 TC                     39.09      37.75 X+     
  2 Baham, Meredith           10 TC                     38.79      39.63 R      
  3 Phaup, Grace              10 Ridgetop               41.35      42.28 R      
  4 Cassidy, Maddie           10 Ridgetop               43.15      51.60 N      
  5 Sundberg, Eliza            9 Ridgetop               43.15      52.00 N      
  6 Read, Cassidy             10 TC                     43.15      55.46 N      
N - Division  
  1 Jacoby, Emma              10 TC                     43.84      45.66 QUA    
  2 Mollenauer, Kelly         10 TC                     45.01      46.58 QUA    
  3 Roth, Reagan               9 TC                     49.16      47.58 QUA+   
  4 Van Lenten, Lucy          10 TC                     48.65      48.25 QUA    
  5 Robertson, Kayla           9 Ridgetop               51.10      49.56 N      
  6 Payne, Ann Haden           9 Ridgetop               46.26      49.94 N      
  7 Speck, Millie              9 Ridgetop               51.45      50.25 N      
  8 Stoudt, Morgan             9 Ridgetop               58.61      56.25 N      
  9 Bowman, Kate               9 Ridgetop               56.84      56.92 N      
 10 Mullins, Rebecca           9 TC                     57.12      57.48 N      
 11 Burnside, Camilla         10 Ridgetop               57.87      57.97 N      
 12 Martin, Zoey               9 Ridgetop             1:07.88    1:00.60 N      
 13 Shepherd, Grace            9 TC                   1:06.88    1:01.07 N      
 14 Pilc, Susan               10 Ridgetop             1:08.39    1:03.06 N      
 15 Abbott, Bridget            9 Ridgetop             1:00.62    1:05.59 N      
 16 Willis, Katie              9 Ridgetop             1:13.84    1:11.91 N      
 
Event 13  Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   32.85    7/5/2010 Hank Holland                                 
                35.78  XX
                38.32  X
                43.27  R
                48.31  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
R - Division  
  1 Shepherd, Parker          10 Ridgetop               40.74      39.53 R      
  2 Hart, Roger               10 Ridgetop               43.27      43.41 QUA    
  3 Doerfler, Prentice        10 TC                     42.66      43.46 QUA    
  4 Sleman, Christian          9 Ridgetop               43.27      47.95 QUA    
N - Division  
  1 Vithoulkas, Andrew        10 TC                     45.85      44.49 QUA    
  2 Coker, Ben                 9 Ridgetop               45.85      49.54 N      
  3 Winters, Madoc            10 Ridgetop               52.58      52.23 N      
  4 Wright, Baron             10 Ridgetop               51.16      54.01 N      
  5 Doty, Campbell             9 Ridgetop             1:07.79    1:04.63 N      
 
Event 14  Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   29.97   6/30/2014 Kate Farmer                                  
                32.26  XX
                34.17  X
                37.82  R
                41.23  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Biltz, Taylor             12 Ridgetop               30.93      31.37 XX     
R - Division  
  1 Weippert, Hannah          12 TC                     34.92      35.60 R      
  2 Andrews, Maddie           12 Ridgetop               34.85      35.66 R      
  3 Speck, Lucie              11 Ridgetop               37.19      35.79 R      
  4 Roth, Julia               12 TC                     36.75      37.39 R      
  5 Bowman, Mollie            11 Ridgetop               37.82      41.72 N      
  6 Beirne, Samantha          11 TC                     37.82      46.17 N      
N - Division  
  1 Mahan, Neiley             12 Ridgetop               40.44      38.94 QUA    
  2 Skorupa, Sarah            12 TC                     40.49      39.44 QUA    
  3 Densley, Emma             11 TC                     40.47      41.11 QUA    
  4 Sheerin, Maggie Clay      12 TC                     40.81      42.91 N      
  5 Pugh, Reese               11 Ridgetop               48.78      46.92 N      
  6 Wright, Victoria          12 Ridgetop               49.59      47.94 N      
  7 Swistock, Reagan          11 TC                     48.16      48.45 N      
  8 Abbott, Mary Clare        12 Ridgetop               49.73      50.28 N      
 
Event 15  Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   29.59   6/10/2012 Hank Holland                                 
                31.82  XX
                34.01  X
                37.44  R
                41.06  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Edwards, Jamie            11 TC                     33.93      34.00 X      
R - Division  
  1 Lanois, Colter            11 TC                     36.30      36.32 R      
  2 Jacoby, Caleb             12 TC                     35.72      36.56 R      
  3 Russell, Andrew           11 Ridgetop               37.44      42.78 N      
  4 Weippert, Harrison        11 TC                     37.44      46.27 N      
  5 Davis, Jack               11 Ridgetop               37.44      46.30 N      
  6 Logan, Luke               11 Ridgetop               37.44      46.78 N      
N - Division  
  1 Densley, Grant            11 TC                     41.53      41.91 N      
  2 Frantz, Tristan           12 Ridgetop               42.03      42.03 N      
  3 Doerfler, Cade            12 TC                     44.69      43.81 N      
  4 Harless, Sam              11 Ridgetop               44.15      44.25 N      
  5 Link, Rowen               11 Ridgetop               48.61      50.42 N      
  6 Burnside, Matthew         11 Ridgetop               55.67      55.43 N      
 
Event 16  Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   29.92    7/7/2014 Schuyler Biltz                               
                30.82  XX
                32.72  X
                34.00  R
                37.74  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Biltz, Schuyler           14 Ridgetop               29.92      29.99 XX     
  2 Blaha, Amanda             13 TC                     29.97      30.00 XX     
  3 Cortright, Clair          14 TC                     29.96      30.15 XX     
X - Division  
  1 Baham, Maggie             13 TC                     31.63      31.25 X      
  2 Pilc, Emily               14 Ridgetop               32.66      32.22 X      
R - Division  
  1 Girardi, Mia              14 TC                     33.68      34.97 QUA    
  2 Milley, Jackie            13 Ridgetop               34.00      36.38 QUA    
  3 Ogden, Kristine           13 Ridgetop               34.00    1:02.44 N      
  4 Ogden, Ariel              13 Ridgetop               34.00    1:03.03 N      
N - Division  
  1 Piwowarski, Tabitha       13 TC                     36.95      38.13 N      
  2 Densley, Claudia          13 TC                     39.31      39.36 N      
 
Event 17  Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   27.28   7/14/2014 Hank Holland                                 
                28.51  XX
                30.76  X
                31.83  R
                36.16  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Holland, Hank             14 Ridgetop               28.06      27.28 XX     
R - Division  
  1 Coker, Will               13 Ridgetop               31.70      31.57 R      
  2 Green, Jeffrey            13 Ridgetop               31.83      32.69 QUA    
  3 Strait, Joseph            14 Ridgetop               31.83      33.26 QUA    
  4 Kite, Garrett             13 TC                     31.83      36.69 N      
N - Division  
  1 Vithoulkas, John          13 TC                     34.46      34.39 QUA    
  2 Pilc, Charlie             13 Ridgetop               34.91      35.47 QUA    
  3 Ostrom, Christian         13 TC                     37.25      37.83 N      
  4 Hinkle, Patrick           13 Ridgetop               39.59      38.81 N      
 
Event 18  Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   1:06.01   6/24/2013 Zoe Trenz                                  
                1:08.48  XX
                1:12.70  X
                1:21.91  QUA
                1:21.91  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Edwards, Grace            13 TC                   1:04.59    1:05.46 XX     
  2 Wilks, Catherine          13 TC                   1:05.32    1:06.90 XX     
X - Division  
  1 Melvin, Frances           14 Ridgetop             1:10.01    1:11.33 X      
  2 Van Lenten, Laney         13 TC                   1:09.86    1:13.33 QUA    
R - Division  
  1 Poehler, Emma             14 Ridgetop             1:14.13    1:15.99 QUA    
  2 Young, Kara               13 TC                   1:20.41    1:19.84 QUA    
  3 Cornwell, Abby            13 TC                   1:20.82    1:20.66 QUA    
  4 Guarnieri, Isabella       13 TC                   1:21.91    1:27.53 N      
 
Event 19  Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   1:00.07    7/1/2013 Tory Farmer                                
                1:03.36  XX
                1:08.36  X
                1:14.72  QUA
                1:14.72  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Densley, Ian              14 TC                   1:01.71    1:01.09 XX     
R - Division  
  1 Gilliam, Christopher      14 Ridgetop             1:11.71    1:11.75 QUA    
  2 Densley, Mason            14 TC                   1:14.72    1:22.79 N      
  3 Phelps, Harry             13 TC                   1:14.72    1:33.32 N      
 
Event 20  Girls 15-18 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   29.37   6/30/2014 Zoe Trenz                                    
                29.77  XX
                31.19  X
                33.41  R
                36.47  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Buckley, Emma             15 TC                     29.28      29.79 X      
  2 Holland, Abigail          17 Ridgetop               29.37      32.30 R      
X - Division  
  1 Strait, Kathryn           18 Ridgetop               30.39      30.72 X      
  2 Densley, Jesse            17 TC                     30.13      32.02 R      
R - Division  
  1 Young, Genevieve          16 TC                     31.85      33.14 R      
  2 Powers, Molly             15 Ridgetop               33.41      33.52 QUA    
  3 Diederich, Mariah         15 TC                     33.41      38.72 N      
  4 Ezzelle, Elizabeth        17 TC                     33.41      43.52 N      
N - Division  
  1 Hynes, Meredith           15 TC                     35.36      36.66 N      
  2 Cozens, Lizzie            16 TC                     35.74      37.72 N      
  3 Dillard, Leah             17 Ridgetop               35.30      38.48 N      
 
Event 21  Boys 15-18 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   26.78    6/8/2014 Ian Stevenson                                
                26.16  XX
                27.70  X
                29.78  R
                34.15  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Stevenson, Ian            15 Ridgetop               26.78      28.09 R      
R - Division  
  1 Cozens, Christian         18 TC                     29.21      29.47 R      
  2 Gunter, Chad              18 TC                     29.56      29.94 QUA    
  3 Given, Charles            17 Ridgetop               29.78      34.87 N      
  4 Shugart, Cole             16 TC                     29.78      35.90 N      
  5 Allin, Connor             17 Ridgetop               29.78      39.20 N      
N - Division  
  1 Wagner, Michael           16 TC                     30.43      29.75 R+     
  2 Hughes, Spencer           18 TC                     31.02      32.09 QUA    
  3 Girardi, Quinn            16 TC                     31.58      32.15 QUA    
  4 Heishman, Stephen         16 TC                     39.33      40.10 N      
 
Event 22  Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   1:04.95   6/16/2004 Ellie Saunders                             
                1:06.15  XX
                1:09.30  X
                1:15.50  QUA
                1:15.50  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Trenz, Zoe                15 Ridgetop             1:05.75    1:06.89 X      
X - Division  
  1 Ogden, Ryley              15 Ridgetop             1:06.47    1:07.37 X      
  2 Buckley, Hannah           18 TC                   1:08.10    1:10.83 QUA    
R - Division  
  1 Edwards, Elizabeth        16 TC                   1:11.25    1:15.16 QUA    
  2 Biltz, Alexis             16 Ridgetop             1:15.50    1:17.39 N      
  3 Hynes, Emily              16 TC                   1:15.50    1:18.42 N      
 
Event 23  Boys 15-18 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2014RT Recor:   52.06   7/28/2011 Andrew Strait                                
                58.14  XX
              1:01.56  X
              1:07.43  QUA
              1:07.43  R
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Cortright, Jac            16 TC                     57.40      57.37 XX     
X - Division  
  1 Fenster, Colin            17 Ridgetop               58.45      59.58 X      
R - Division  
  1 Prideaux, Charles         16 Ridgetop             1:05.92    1:05.41 QUA    
  2 Thurston, Duncan          17 TC                   1:07.43    1:08.72 N      
  3 Ostrom, Alex              16 TC                   1:07.43    1:14.53 N      
  4 Gilliam, Alex             17 Ridgetop             1:07.43    1:14.54 N      
  5 Allin, Shane              17 Ridgetop             1:07.43    1:17.81 N      
 
Event 30  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2014RT Recor:   20.91   6/30/2008 Schuyler Biltz                               
                22.41  XX
                24.21  X
                28.22  R
                33.53  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hart, Anne Claire          7 Ridgetop               27.41      26.90 R      
  2 Allen, Emory               7 TC                     27.57      27.26 R      
  3 Link, Alka                 8 Ridgetop               26.08      27.56 R      
  4 Doerfler, Adelaide         8 TC                     27.73      28.16 R      
  5 Schwartz, Cameron          6 Ridgetop               26.72      32.07 QUA    
 
Event 31  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2014RT Recor:   21.11    7/7/2008 Nick Ulrichs                                 
                22.47  XX
                24.54  X
                28.43  R
                34.46  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Wilks, R. Hayes            7 TC                     21.58      22.78 X      
R - Division  
  1 Winters, Nate              8 Ridgetop               28.43      25.52 R      
  2 Andrews, Owen              8 Ridgetop               27.57      26.87 R      
  3 Spencer, Aidan             8 TC                     28.43      27.52 R      
  4 Phaup, Turner              8 Ridgetop               27.48      27.70 R      
  5 Travers, Callen            7 TC                     28.43      32.03 QUA    
  6 Bleecher, Jack             8 TC                     28.43      34.44 QUA    
 
Event 32  Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2014RT Recor:   39.09   7/29/2010 Schuyler Biltz                               
                42.74  XX
                45.45  X
                51.64  R
                59.81  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Mortimer, Ella            10 TC                     45.15      45.06 X      
R - Division  
  1 Baham, Meredith           10 TC                     47.58      50.81 R      
  2 Case, Rynn                 9 TC                     50.28      52.15 QUA    
  3 Phaup, Grace              10 Ridgetop               51.64      56.80 QUA    
  4 Mullins, Rebecca           9 TC                     51.64    1:00.21 N      
  5 Davis, Ella                9 Ridgetop               51.64    1:01.13 N      
  6 Speck, Millie              9 Ridgetop               51.64    1:04.36 N      
 
Event 33  Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2014RT Recor:   39.83   7/29/2010 Nick Ulrichs                                 
                42.05  XX
                46.23  X
                53.14  R
              1:00.96  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Kurz, William              9 Ridgetop               44.42      44.56 X      
R - Division  
  1 Shepherd, Parker          10 Ridgetop               48.55      47.81 R      
  2 Sleman, Christian          9 Ridgetop               50.65      51.24 R      
  3 Bernhardt, Andrew          9 TC                     53.14      54.62 QUA    
  4 Coker, Ben                 9 Ridgetop               53.14    1:03.44 N      
 
Event 34  Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2014RT Recor:   35.18    6/8/2014 Kate Farmer                                  
                38.03  XX
                40.18  X
                45.57  R
                51.84  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Biltz, Taylor             12 Ridgetop               37.24      36.90 XX     
  2 Farmer, Kate              12 Ridgetop               35.18      37.53 XX     
X - Division  
  1 Mortimer, Emily           12 TC                     40.15      39.34 X      
R - Division  
  1 Weippert, Hannah          12 TC                     41.75      42.71 R      
  2 Speck, Lucie              11 Ridgetop               45.25      44.22 R      
  3 Diederich, Jude           12 TC                     45.57      49.92 QUA    
  4 Zerkin, Elena             11 Ridgetop               45.57      51.55 QUA    
  5 Cornwell, Alex            11 TC                     45.57      55.59 N      
 
Event 35  Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2014RT Recor:   33.42   7/28/2011 Tory Farmer                                  
                37.48  XX
                41.02  X
                46.44  R
                52.04  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Thurston, Bridger         12 TC                     38.63      38.19 X      
  2 Edwards, Jamie            11 TC                     38.34      40.64 X      
R - Division  
  1 Brannan, Cayden           12 TC                     43.65      44.62 R      
  2 Logan, Luke               11 Ridgetop               46.44      53.00 N      
  3 Russell, Andrew           11 Ridgetop               46.44      54.19 N      
  4 Frantz, Tristan           12 Ridgetop               46.44      56.44 N      
  5 Densley, Grant            11 TC                     46.44      58.39 N      
 
Event 36  Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2014RT Recor:   32.99   7/25/2013 Zoe Trenz                                    
                36.10  XX
                38.46  X
                42.22  R
                46.49  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Blaha, Amanda             13 TC                     32.97      33.88 XX     
X - Division  
  1 Shotwell, Kate            14 TC                     36.95      38.03 X      
  2 Melvin, Frances           14 Ridgetop               37.57      38.15 X      
  3 Poehler, Emma             14 Ridgetop               38.02      38.23 X      
R - Division  
  1 Baham, Maggie             13 TC                     38.99      38.96 R      
  2 Piwowarski, Tabitha       13 TC                     42.22      47.17 N      
  3 Ogden, Kristine           13 Ridgetop               42.22    1:03.28 N      
  4 Ogden, Ariel              13 Ridgetop               42.22    1:16.64 N      
 
Event 37  Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2014RT Recor:   31.53   7/26/2012 Tory Farmer                                  
                33.40  XX
                36.95  X
                41.09  R
                46.27  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Coker, Will               13 Ridgetop               36.12      36.58 X      
R - Division  
  1 Strait, Joseph            14 Ridgetop               39.18      39.84 R      
  2 Green, Jeffrey            13 Ridgetop               41.09      45.95 QUA    
  3 Densley, Mason            14 TC                     41.09      47.67 N      
 -- Phelps, Harry             13 TC                     41.09         DQ        
 
Event 38  Girls 15-18 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2014RT Recor:   33.55   7/25/2013 Abigail Holland                              
                34.87  XX
                36.58  X
                39.90  R
                44.27  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Buckley, Emma             15 TC                     34.17      35.70 X      
  2 Holland, Abigail          17 Ridgetop               33.55      38.81 R      
X - Division  
  1 Buckley, Hannah           18 TC                     35.71      37.50 R      
R - Division  
  1 Hynes, Emily              16 TC                     37.87      40.25 QUA    
  2 Hinkle, Ellie             15 Ridgetop               39.90      42.62 QUA    
  3 Powers, Molly             15 Ridgetop               39.90      43.40 QUA    
 
Event 39  Boys 15-18 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2014RT Recor:   26.80   7/28/2011 Andrew Strait                                
                30.84  XX
                32.78  X
                36.80  R
                42.21  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Cortright, Jac            16 TC                     30.45      31.24 X      
R - Division  
  1 Stevenson, Ian            15 Ridgetop               33.03      34.00 R      
  2 Stuckey, Ryan             18 TC                     32.84      34.72 R      
  3 Thurston, Duncan          17 TC                     35.78      36.56 R      
  4 Girardi, Quinn            16 TC                     36.80      42.84 N      
  5 Russell, Michael          15 Ridgetop               36.80      44.52 N      
 
Event 40  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   24.92   7/30/2005 Athena Post                                  
                25.43  XX
                27.08  X
                30.94  R
                36.28  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Link, Alka                 8 Ridgetop               29.11      29.22 R      
  2 Hart, Anne Claire          7 Ridgetop               30.35      30.00 R      
  3 Robinson, Ellie Grace      8 Ridgetop               29.18      30.23 R      
  4 Ryland, Audrey             8 TC                     30.94      35.55 QUA    
  5 Jacoby, Maggie             8 TC                     30.94      37.95 N      
  6 Berry, Maille              5 TC                     30.94      44.16 N      
 
Event 41  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   22.74   7/13/2005 Shane Corbin                                 
                25.46  XX
                27.70  X
                30.39  R
                35.89  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Wilks, R. Hayes            7 TC                     25.37      26.35 X      
X - Division  
  1 Cassidy, Aidan             7 Ridgetop               26.56      26.53 X      
  2 Phaup, Turner              8 Ridgetop               27.41      27.85 R      
R - Division  
  1 Weippert, Andrew           7 TC                     30.39      37.22 N      
  2 Shepherd, Mason            8 Ridgetop               30.39      45.60 N      
 -- Ryan, Luke                 7 TC                     30.39         DQ        
 
Event 42  Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   45.59   7/29/2010 Schuyler Biltz                               
                47.87  XX
                51.29  X
                55.75  R
              1:03.01  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Cortright, Beth Ann       10 TC                     48.97      40.40 XX+    
R - Division  
  1 Sundberg, Eliza            9 Ridgetop               55.75      57.68 QUA    
  2 Jacoby, Emma              10 TC                     55.75    1:01.13 QUA    
  3 Young, Lora                9 TC                     55.75    1:02.67 QUA    
  4 Pilc, Susan               10 Ridgetop               55.75    1:11.40 N      
  5 Shepherd, Grace            9 TC                     52.21    1:31.41 N      
 -- Payne, Ann Haden           9 Ridgetop               55.75         DQ        
 
Event 43  Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   44.21   6/28/2010 Hank Holland                                 
                48.74  XX
                52.07  X
                57.71  R
              1:03.66  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hart, Roger               10 Ridgetop               54.47      55.59 R      
  2 Schwartz, Hayden           9 Ridgetop               57.34      59.68 QUA    
  3 Bernhardt, Andrew          9 TC                     57.71    1:00.89 QUA    
  4 Doerfler, Prentice        10 TC                     57.71    1:02.56 QUA    
 -- Sleman, Christian          9 Ridgetop               57.71         DQ        
 
Event 44  Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   39.86   7/28/2011 Zoe Trenz                                    
                42.33  XX
                44.96  X
                49.42  R
                54.59  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biltz, Taylor             12 Ridgetop               45.63      44.29 X+     
  2 Blaha, Kayla              11 TC                     45.91      46.50 R      
  3 Weippert, Hannah          12 TC                     45.70      46.87 R      
  4 Mortimer, Emily           12 TC                     47.17      49.25 R      
  5 Pugh, Reese               11 Ridgetop               49.42      54.01 QUA    
  6 Abbott, Mary Clare        12 Ridgetop               49.42      55.16 N      
 
Event 45  Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   37.72   7/26/2012 Hank Holland                                 
                42.52  XX
                46.15  X
                50.37  R
                55.89  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Brannan, Cayden           12 TC                     44.56      45.25 X      
R - Division  
  1 Edwards, Jamie            11 TC                     47.96      51.10 QUA    
  2 Cohn, Logan               11 Ridgetop               50.37      52.06 QUA    
  3 Guarnieri, Gus            11 TC                     50.37      56.56 N      
  4 Harless, Sam              11 Ridgetop               50.37    1:01.27 N      
 
Event 46  Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   41.47    7/7/2014 Emily Pilc                                   
                39.35  XX
                42.82  X
                45.30  R
                50.92  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Blaha, Amanda             13 TC                     37.94      38.33 XX     
X - Division  
  1 Pilc, Emily               14 Ridgetop               41.47      41.60 X      
  2 Wilks, Catherine          13 TC                     42.23      42.78 X      
R - Division  
  1 Densley, Claudia          13 TC                     45.30      47.22 QUA    
  2 Milley, Jackie            13 Ridgetop               45.30      52.38 N      
  3 Case, Madison             13 TC                     45.30      54.23 N      
 
Event 47  Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   38.23    7/6/2005 Daniel Strait                                
                37.66  XX
                40.75  X
                42.51  R
                49.50  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Densley, Ian              14 TC                     37.04      37.41 XX     
R - Division  
  1 Fenster, Casey            14 Ridgetop               42.51      45.16 QUA    
  2 Pilc, Charlie             13 Ridgetop               42.51      47.50 QUA    
  3 Gilliam, Christopher      14 Ridgetop               42.51      47.71 QUA    
  4 Kite, Garrett             13 TC                     42.51      49.84 N      
  5 Ostrom, Christian         13 TC                     42.51      53.78 N      
 
Event 48  Girls 13-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   1:20.48   7/28/2011 Abby Holland                               
                1:27.44  XX
                1:35.15  X
                1:42.20  QUA
                1:42.20  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Edwards, Grace            13 TC                   1:25.93    1:27.46 X      
X - Division  
  1 Van Lenten, Laney         13 TC                   1:32.55    1:37.59 QUA    
R - Division  
  1 Baham, Maggie             13 TC                   1:42.20    1:37.06 QUA    
  2 Girardi, Mia              14 TC                   1:36.56    1:39.97 QUA    
  3 Young, Kara               13 TC                   1:42.20    1:47.56 N      
 
Event 49  Boys 13-14 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   1:14.81   7/26/2007 Andrew Strait                              
                1:23.68  XX
                1:30.55  X
                1:38.22  QUA
                1:38.22  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Holland, Hank             14 Ridgetop             1:16.09    1:24.59 X      
R - Division  
  1 Coker, Will               13 Ridgetop             1:38.22    1:34.52 QUA    
 
Event 50  Girls 15-18 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   38.48    7/7/2014 Zoe Trenz                                    
                38.38  XX
                40.73  X
                43.92  R
                49.05  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Buckley, Emma             15 TC                     38.09      41.47 R      
  2 Holland, Abigail          17 Ridgetop               38.04      42.90 R      
X - Division  
  1 Edwards, Elizabeth        16 TC                     39.90      42.06 R      
R - Division  
  1 Strait, Kathryn           18 Ridgetop               42.20      43.04 R      
  2 Biltz, Alexis             16 Ridgetop               43.53      44.50 QUA    
  3 Dillard, Leah             17 Ridgetop               43.72      47.05 QUA    
  4 Cozens, Lizzie            16 TC                     43.92      53.69 N      
  5 Ezzelle, Elizabeth        17 TC                     43.92      56.40 N      
 
Event 51  Boys 15-18 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   32.79   7/31/2004 Luke Saunders                                
                34.77  XX
                36.77  X
                40.20  R
                45.73  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prideaux, Charles         16 Ridgetop               40.09      39.79 R      
  2 Cozens, Christian         18 TC                     38.50      40.00 R      
  3 Beirne, Jonathan          18 TC                     38.65      41.47 QUA    
  4 Allin, Shane              17 Ridgetop               40.20      48.22 N      
  5 Heishman, Stephen         16 TC                     40.20      49.83 N      
 
Event 52  Girls 15-18 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   1:22.84   6/25/2003 Ellie Saunders                             
                1:25.29  XX
                1:30.52  X
                1:37.75  QUA
                1:37.75  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Phelps, Emma              15 TC                   1:30.03    1:34.91 QUA    
R - Division  
  1 Densley, Jesse            17 TC                   1:36.74    1:38.90 N      
  2 Leino, Ana                17 Ridgetop             1:37.75    1:39.00 N      
  3 Hynes, Meredith           15 TC                   1:37.75    1:44.88 N      
  4 Diederich, Mariah         15 TC                   1:37.75    1:52.53 N      
 
Event 53  Boys 15-18 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2014RT Recor:   1:04.64   7/29/2010 Andrew Strait                              
                1:17.27  XX
                1:21.70  X
                1:26.47  QUA
                1:26.47  R
                     --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Fenster, Colin            17 Ridgetop             1:13.03    1:19.07 X      
R - Division  
  1 Gunter, Chad              18 TC                   1:26.47    1:32.44 N      
  2 Hughes, Spencer           18 TC                   1:26.47    1:36.10 N      
  3 Green, Mitchell           16 Ridgetop             1:26.47    1:38.16 N      
  4 Vithoulkas, George        16 TC                   1:26.47    1:43.89 N      
  5 Gilliam, Alex             17 Ridgetop             1:26.47    1:44.82 N      
  6 Russell, Michael          15 Ridgetop             1:26.47    1:48.38 N      
 
Event 60  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2014RT Recor:   19.38   7/25/2008 Schuyler Biltz                               
                21.42  XX
                23.66  X
                28.28  R
                34.68  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Emory               7 TC                     25.80      25.27 R      
  2 Robinson, Ellie Grace      8 Ridgetop               28.28      28.19 R      
 -- Davis, Addison             7 TC                     28.28         DQ        
 -- Mahan, Hannah              8 Ridgetop               28.28         DQ        
N - Division  
  1 Holland, Finley            8 Ridgetop               35.92      28.47 QUA+   
  2 Ryland, Audrey             8 TC                        NT      28.50 QUA    
  3 Hart, Anne Claire          7 Ridgetop               35.21      28.51 QUA+   
  4 Jacoby, Maggie             8 TC                     30.32      28.68 QUA    
  5 Walsh, Kelsey              8 Ridgetop                  NT      33.20 QUA    
  6 Doerfler, Adelaide         8 TC                     32.75      34.26 QUA    
  7 Sleman, Molly              6 Ridgetop               39.52      34.38 QUA+   
  8 Schwartz, Cameron          6 Ridgetop               33.71      34.43 QUA    
  9 Sutten, Grace              8 Ridgetop               33.18      34.50 QUA    
 10 Link, Alka                 8 Ridgetop               37.46      37.78 N      
 11 Berry, Maille              5 TC                        NT      40.34 N      
 12 Shepherd, Amelie           7 TC                        NT      42.23 N      
 13 Swistock, Ginger           6 TC                        NT      59.51 N      
 -- Wilson, Georgia            8 Ridgetop                  NT         DQ        
 -- Norton, Vivian             7 Ridgetop               37.12         DQ        
 -- Wiggins, Ava               7 TC                        NT         DQ        
 -- Birdsong, Ella             7 TC                        NT         DQ        
 -- Torrence, Ellie            8 Ridgetop                  NT         DQ        
 -- Torrence, Riley            7 Ridgetop                  NT         DQ        
 -- Gresham, Elise             8 Ridgetop                  NT         DQ        
 -- Swistock, Mattingly        8 TC                        NT         DQ        
 -- Bradshaw, Madison          8 Ridgetop                  NT         DQ        
 
Event 61  Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2014RT Recor:   20.15    7/7/2008 Nick Ulrichs                                 
                21.93  XX
                24.52  X
                28.68  R
                35.42  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Phaup, Turner              8 Ridgetop               24.07      24.10 X      
R - Division  
  1 Andrews, Owen              8 Ridgetop               28.68      28.43 R      
  2 Winters, Nate              8 Ridgetop               28.68      28.65 R      
  3 Cassidy, Aidan             7 Ridgetop               28.68      31.15 QUA    
  4 Ryan, Luke                 7 TC                     28.68      47.09 N      
 -- Hearn, Chet                7 TC                     28.68         DQ        
 -- Birdsong, William          7 TC                     28.68         DQ        
N - Division  
  1 Shepherd, Mason            8 Ridgetop               37.41      31.15 QUA+   
  2 Bleecher, Jack             8 TC                        NT      33.25 QUA    
  3 Spalding, Carter           8 Ridgetop                  NT      34.58 QUA    
 -- Sundberg, Paul             6 Ridgetop                  NT         DQ        
 -- Roberts, Nathanael         6 Ridgetop                  NT         DQ        
 -- Mollenauer, Drew           8 TC                     44.79         DQ        
 -- Weippert, Andrew           7 TC                     30.16         DQ        
 -- Jacoby, Colton             7 TC                     38.49         DQ        
 -- Spencer, Aidan             8 TC                        NT         DQ        
 
Event 62  Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2014RT Recor:   36.16   7/12/2010 Schuyler Biltz                               
                41.88  XX
                46.24  X
                52.21  R
              1:00.99  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Phaup, Grace              10 Ridgetop               45.25      47.00 R      
  2 Baham, Meredith           10 TC                     46.16      49.53 R      
R - Division  
  1 Young, Lora                9 TC                     47.09      45.39 X+     
  2 Davis, Ella                9 Ridgetop               52.21      52.52 QUA    
  3 Van Lenten, Lucy          10 TC                     52.21    1:01.43 N      
  4 Mollenauer, Kelly         10 TC                     52.21    1:08.34 N      
  5 Cassidy, Maddie           10 Ridgetop               52.21    1:08.91 N      
  6 Speck, Millie              9 Ridgetop               52.21    1:12.47 N      
N - Division  
  1 Jacoby, Emma              10 TC                     59.71      57.12 QUA    
  2 Case, Rynn                 9 TC                     59.40      57.53 QUA    
  3 Roth, Reagan               9 TC                     56.42    1:04.03 N      
  4 Bowman, Kate               9 Ridgetop                  NT    1:09.65 N      
  5 Robertson, Kayla           9 Ridgetop                  NT    1:12.60 N      
  6 Burnside, Camilla         10 Ridgetop             1:48.91    1:16.22 N      
  7 Shepherd, Grace            9 TC                        NT    1:18.59 N      
  8 Sundberg, Eliza            9 Ridgetop                  NT    1:24.55 N      
  9 Pilc, Susan               10 Ridgetop                  NT    1:35.16 N      
 10 Willis, Katie              9 Ridgetop                  NT    2:02.12 N      
 -- Martin, Zoey               9 Ridgetop                  NT         DQ        
 
Event 63  Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2014RT Recor:   37.25   7/19/2010 Hank Holland                                 
                41.71  XX
                47.34  X
                53.40  R
              1:01.98  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Kurz, William              9 Ridgetop               46.10      46.86 X      
R - Division  
  1 Schwartz, Hayden           9 Ridgetop               50.71      54.75 QUA    
  2 Coker, Ben                 9 Ridgetop               53.40    1:15.41 N      
N - Division  
  1 Vithoulkas, Andrew        10 TC                   1:03.10      54.05 QUA+   
  2 Doerfler, Prentice        10 TC                   1:03.83    1:01.35 QUA+   
  3 Winters, Madoc            10 Ridgetop                  NT    1:16.31 N      
 -- Wright, Baron             10 Ridgetop                  NT         DQ        
 
Event 64  Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2014RT Recor:   34.17   7/28/2011 Schuyler Biltz                               
                36.49  XX
                39.12  X
                44.80  R
                51.03  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Blaha, Kayla              11 TC                     36.28      36.29 XX     
  2 Farmer, Kate              12 Ridgetop               34.24      37.00 X      
X - Division  
  1 Andrews, Maddie           12 Ridgetop               37.46      38.41 X      
R - Division  
  1 Bowman, Mollie            11 Ridgetop               44.80      48.16 QUA    
  2 Cornwell, Alex            11 TC                     44.80      49.10 QUA    
  3 Zerkin, Elena             11 Ridgetop               44.80      51.34 N      
  4 Sheerin, Maggie Clay      12 TC                     44.80      53.41 N      
  5 Beirne, Samantha          11 TC                     44.80      56.58 N      
  6 Abbott, Mary Clare        12 Ridgetop               44.80    1:01.50 N      
N - Division  
  1 Diederich, Jude           12 TC                     47.79      46.44 QUA    
  2 Roth, Julia               12 TC                     46.15      49.08 QUA    
  3 Mahan, Neiley             12 Ridgetop             1:00.16      50.81 QUA+   
  4 Skorupa, Sarah            12 TC                     50.61      53.03 N      
  5 Densley, Emma             11 TC                     51.00      53.28 N      
  6 Wright, Victoria          12 Ridgetop             1:28.22      59.90 N      
  7 Swistock, Reagan          11 TC                   1:11.38    1:05.12 N      
 
Event 65  Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2014RT Recor:   33.54   7/27/2012 Hank Holland                                 
                36.15  XX
                40.65  X
                44.55  R
                53.58  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
X - Division  
  1 Thurston, Bridger         12 TC                     40.47      39.07 X      
R - Division  
  1 Brannan, Cayden           12 TC                     42.52      41.99 R      
  2 Frantz, Tristan           12 Ridgetop               42.91      43.68 R      
  3 Cohn, Logan               11 Ridgetop               44.55      47.91 QUA    
  4 Guarnieri, Gus            11 TC                     44.55      55.61 N      
  5 Weippert, Harrison        11 TC                     44.55      56.66 N      
N - Division  
  1 Lanois, Colter            11 TC                     49.25      50.39 QUA    
  2 Jacoby, Caleb             12 TC                     51.69      51.60 QUA    
  3 Logan, Luke               11 Ridgetop               54.85      51.94 QUA+   
  4 Russell, Andrew           11 Ridgetop             1:01.42      56.07 N      
  5 Doerfler, Cade            12 TC                   1:05.51    1:01.89 N      
  6 Davis, Jack               11 Ridgetop             1:00.97    1:02.09 N      
  7 Harless, Sam              11 Ridgetop             1:05.97    1:02.58 N      
  8 Burnside, Matthew         11 Ridgetop                  NT    1:08.78 N      
  9 Link, Rowen               11 Ridgetop                  NT    1:13.25 N      
 
Event 66  Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2014RT Recor:   31.07   7/25/2013 Zoe Trenz                                    
                34.40  XX
                36.84  X
                40.49  R
                45.14  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Wilks, Catherine          13 TC                     31.72      31.56 XX     
  2 Cortright, Clair          14 TC                     32.32      33.37 XX     
  3 Biltz, Schuyler           14 Ridgetop               33.81      34.68 X      
X - Division  
  1 Melvin, Frances           14 Ridgetop               36.63      36.47 X      
  2 Shotwell, Kate            14 TC                     36.44      38.72 R      
R - Division  
  1 Poehler, Emma             14 Ridgetop               38.34      38.07 R      
  2 Milley, Jackie            13 Ridgetop               40.49      42.66 QUA    
  3 Case, Madison             13 TC                     40.49      49.04 N      
  4 Densley, Claudia          13 TC                     40.49      49.41 N      
  5 Guarnieri, Isabella       13 TC                     40.49      51.85 N      
N - Division  
  1 Girardi, Mia              14 TC                     40.74      42.88 QUA    
  2 Cornwell, Abby            13 TC                     43.59      45.21 N      
  3 Piwowarski, Tabitha       13 TC                     43.99      45.66 N      
  4 Ogden, Kristine           13 Ridgetop             1:17.17    1:18.28 N      
  5 Ogden, Ariel              13 Ridgetop             1:47.54    1:28.38 N      
 
Event 67  Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2014RT Recor:   30.23   7/15/2013 Tory Farmer                                  
                31.56  XX
                34.62  X
                38.95  R
                45.03  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Densley, Ian              14 TC                     29.69      30.36 XX     
  2 Holland, Hank             14 Ridgetop               30.43      30.47 XX     
R - Division  
  1 Gilliam, Christopher      14 Ridgetop               34.94      35.44 R      
  2 Strait, Joseph            14 Ridgetop               38.78      38.40 R      
  3 Ostrom, Christian         13 TC                     38.95      53.18 N      
N - Division  
  1 Vithoulkas, John          13 TC                     40.10      39.00 QUA    
  2 Densley, Mason            14 TC                     40.35      40.65 QUA    
  3 Green, Jeffrey            13 Ridgetop               44.78      41.94 QUA    
  4 Fenster, Casey            14 Ridgetop               42.53      43.75 QUA    
  5 Hinkle, Patrick           13 Ridgetop               51.54      48.44 N      
 
Event 68  Girls 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2014RT Recor:   30.82   6/30/2014 Zoe Trenz                                    
                33.06  XX
                34.44  X
                37.69  R
                41.93  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Trenz, Zoe                15 Ridgetop               30.82      32.43 XX     
X - Division  
  1 Strait, Kathryn           18 Ridgetop               33.10      34.03 X      
  2 Ogden, Ryley              15 Ridgetop               34.09      35.46 R      
  3 Densley, Jesse            17 TC                     33.72      36.59 R      
R - Division  
  1 Young, Genevieve          16 TC                     35.36      36.57 R      
  2 Powers, Molly             15 Ridgetop               37.63      37.40 R      
  3 Hynes, Meredith           15 TC                     37.21      37.75 QUA    
  4 Biltz, Alexis             16 Ridgetop               37.04      37.87 QUA    
  5 Leino, Ana                17 Ridgetop               37.33      38.77 QUA    
  6 Phelps, Emma              15 TC                     37.58      39.59 QUA    
N - Division  
  1 Hynes, Emily              16 TC                     39.11      38.05 QUA    
  2 Hinkle, Ellie             15 Ridgetop               43.41      46.22 N      
  3 Cozens, Lizzie            16 TC                     44.62      47.54 N      
 
Event 69  Boys 15-18 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2014RT Recor:   25.65   7/28/2011 Andrew Strait                                
                29.06  XX
                30.42  X
                33.44  R
                38.29  QUA
                   --  N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
XX - Division  
  1 Cortright, Jac            16 TC                     28.66      29.59 X      
R - Division  
  1 Stevenson, Ian            15 Ridgetop               30.45      30.72 R      
  2 Beirne, Jonathan          18 TC                     31.35      31.17 R      
  3 Thurston, Duncan          17 TC                     32.09      32.03 R      
  4 Prideaux, Charles         16 Ridgetop               32.52      32.07 R      
  5 Stuckey, Ryan             18 TC                     32.94      33.45 QUA    
  6 Gilliam, Alex             17 Ridgetop               32.00      33.88 QUA    
N - Division  
  1 Vithoulkas, George        16 TC                     33.84      33.50 QUA    
  2 Suhr, Billy               15 TC                     34.66      33.94 QUA    
  3 Green, Mitchell           16 Ridgetop               35.35      34.06 QUA    
  4 Wagner, Michael           16 TC                     36.27      34.16 QUA    
  5 Allin, Shane              17 Ridgetop               36.83      37.37 QUA    
  6 Girardi, Quinn            16 TC                     39.74      37.90 QUA+   
  7 Russell, Michael          15 Ridgetop               41.55      41.15 N      
  8 Ostrom, Alex              16 TC                        NT      42.60 N      
  9 Allin, Connor             17 Ridgetop               45.65      44.37 N      
 10 Given, Charles            17 Ridgetop               46.12      44.53 N      
 11 Heishman, Stephen         16 TC                     55.67      55.27 N      
 
Event 70  Mixed 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
2014RT Recor:   1:10.53   7/25/2008 Nick Ulrichs, Schuyler Biltz,              
                         Emily Pilc, Hank Holland                          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Three Chopt  'A'                                  1:19.48    1:22.19        
     1) Doerfler, Adelaide W8           2) Weippert, Andrew M7            
     3) Allen, Emory W7                 4) Wilks, R. Hayes M7             
  2 Ridgetop  'A'                                     1:26.85    1:26.67        
     1) Phaup, Turner M8                2) Hart, Anne Claire W7           
     3) Brickhouse, Cara W8             4) Andrews, Owen M8               
  3 Ridgetop  'B'                                     1:31.23    1:34.96        
     1) Winters, Nate M8                2) Sleman, Molly W6               
     3) Holland, Finley W8              4) Cassidy, Aidan M7              
  4 Three Chopt  'B'                                       NT    1:40.53        
     1) Spencer, Aidan M8               2) Ryland, Audrey W8              
     3) Jacoby, Maggie W8               4) Bleecher, Jack M8              
  5 Ridgetop  'C'                                     1:36.08    1:42.41        
     1) Jones, Floyd M8                 2) Link, Alka W8                  
     3) Robinson, Ellie Grace W8        4) Shepherd, Mason M8             
  6 Three Chopt  'C'                                       NT    1:47.85        
     1) Hearn, Chet M7                  2) Davis, Addison W7              
     3) Cox, Elizabeth W8               4) Jacoby, Colton M7              
 
Event 71  Mixed 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
2014RT Recor:   2:20.60   6/13/2010 Nick Ulrichs, Emma Poehler, Sc             
                         huyler Biltz, Hank Holland                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Three Chopt  'A'                                  2:32.66    2:45.29        
     1) Baham, Meredith W10             2) Mortimer, Ella W10             
     3) Young, Lora W9                  4) Cortright, Beth Ann W10        
  2 Ridgetop  'A'                                     2:44.94    2:51.10        
     1) Shepherd, Parker M10            2) Payne, Ann Haden W9            
     3) Phaup, Grace W10                4) Kurz, William M9               
  3 Three Chopt  'B'                                       NT    2:59.36        
     1) Jacoby, Emma W10                2) Case, Rynn W9                  
     3) Vithoulkas, Andrew M10          4) Doerfler, Prentice M10         
  4 Ridgetop  'B'                                     3:01.17    3:02.59        
     1) Hart, Roger M10                 2) Cassidy, Maddie W10            
     3) Davis, Ella W9                  4) Schwartz, Hayden M9            
  5 Three Chopt  'C'                                       NT    3:15.32        
     1) Bernhardt, Andrew M9            2) Mollenauer, Kelly W10          
     3) Van Lenten, Lucy W10            4) Roth, Reagan W9                
  6 Ridgetop  'C'                                     3:18.88    3:32.16        
     1) Sleman, Christian M9            2) Speck, Millie W9               
     3) Sundberg, Eliza W9              4) Coker, Ben M9                  
 
Event 72  Mixed 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
2014RT Recor:   2:08.46   7/18/2011 Thomas Best, Schuyler Biltz, Z             
                         oe Trenz, Hank Holland                            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridgetop  'A'                                     2:15.62    2:11.63        
     1) Biltz, Taylor W12               2) Andrews, Maddie W12            
     3) Cohn, Logan M11                 4) Farmer, Kate W12               
  2 Three Chopt  'A'                                  2:05.24    2:13.34        
     1) Brannan, Cayden M12             2) Weippert, Hannah W12           
     3) Mortimer, Emily W12             4) Thurston, Bridger M12          
  3 Three Chopt  'B'                                       NT    2:27.50        
     1) Jacoby, Caleb M12               2) Blaha, Kayla W11               
     3) Roth, Julia W12                 4) Edwards, Jamie M11             
  4 Three Chopt  'C'                                       NT    2:41.39        
     1) Guarnieri, Gus M11              2) Cornwell, Alex W11             
     3) Diederich, Jude W12             4) Lanois, Colter M11             
  5 Ridgetop  'B'                                     2:39.87    2:52.93        
     1) Frantz, Tristan M12             2) Zerkin, Elena W11              
     3) Speck, Lucie W11                4) Pugh, Reese W11                
  6 Ridgetop  'C'                                     2:54.52    3:11.65        
     1) Harless, Sam M11                2) Blair, Helen Anne W12          
     3) Bowman, Mollie W11              4) Davis, Jack M11                
 
Event 73  Mixed 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
2014RT Recor:   1:56.74   7/25/2013 Thomas Best, Ryley Ogden, Schu             
                         yler Biltz, Ian Stevenson                         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridgetop  'A'                                     1:59.56    1:56.99        
     1) Gilliam, Christopher M14        2) Melvin, Frances W14            
     3) Biltz, Schuyler W14             4) Holland, Hank M14              
  2 Three Chopt  'A'                                  1:56.81    1:57.59        
     1) Blaha, Amanda W13               2) Cortright, Clair W14           
     3) Baham, Maggie W13               4) Densley, Ian M14               
  3 Three Chopt  'B'                                       NT    2:04.90        
     1) Shotwell, Kate W14              2) Edwards, Grace W13             
     3) Van Lenten, Laney W13           4) Wilks, Catherine W13           
  4 Ridgetop  'B'                                     2:11.16    2:08.39        
     1) Pilc, Emily W14                 2) Strait, Joseph M14             
     3) Poehler, Emma W14               4) Coker, Will M13                
  5 Three Chopt  'C'                                       NT    2:29.64        
     1) Girardi, Mia W14                2) Young, Kara W13                
     3) Cornwell, Abby W13              4) Vithoulkas, John M13           
  6 Ridgetop  'C'                                     2:24.08    2:43.77        
     1) Green, Jeffrey M13              2) Milley, Jackie W13             
     3) Ogden, Kristine W13             4) Fenster, Casey M14             
 
Event 74  Mixed 15-18 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
2014RT Recor:   1:53.25   6/23/2014 Tory Farmer, Zoe Trenz, Ryley              
                         Ogden, Colin Fenster                              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridgetop  'A'                                     1:52.18    1:54.48        
     1) Fenster, Colin M17              2) Ogden, Ryley W15               
     3) Trenz, Zoe W15                  4) Stevenson, Ian M15             
  2 Three Chopt  'A'                                  1:56.22    2:01.16        
     1) Thurston, Duncan M17            2) Buckley, Emma W15              
     3) Densley, Jesse W17              4) Hughes, Spencer M18            
  3 Ridgetop  'B'                                     1:58.19    2:01.34        
     1) Green, Mitchell M16             2) Strait, Kathryn W18            
     3) Holland, Abigail W17            4) Prideaux, Charles M16          
  4 Three Chopt  'B'                                       NT    2:01.56        
     1) Cozens, Christian M18           2) Buckley, Hannah W18            
     3) Young, Genevieve W16            4) Stuckey, Ryan M18              
  5 Three Chopt  'C'                                       NT    2:03.75        
     1) Beirne, Jonathan M18            2) Phelps, Emma W15               
     3) Edwards, Elizabeth W16          4) Gunter, Chad M18               
  6 Ridgetop  'C'                                     2:05.57    2:18.29        
     1) Leino, Ana W17                  2) Biltz, Alexis W16              
     3) Powers, Molly W15               4) Gilliam, Alex M17              
 
                    Combined Team Scores - Through Event 74                    
 
  1. Three Chopt                        1560   2. Ridgetop                           1310